Od najbliższej niedzieli nie obowiązują ograniczenia w ilości wiernych w kościołach. 👍 Biskup Płocki zniósł dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej dla Diecezji Płockiej. Zapraszamy na Eucharystię 🙏🏻

Biskup płocki odwołał ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i w święta nakazane.

Dekret biskupa jest związany z decyzją władz państwowych z 27 maja, dotyczącą zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co de facto daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym. Należy tu jednak przypomnieć o zaleceniu konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Ten sam dokument biskupa Piotra Libery utrzymuje do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (jak kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz tych, które czują obawę przed zarażeniem.

Przypomnijmy, że ta bezprecedensowa dyspensa została po raz pierwszy wprowadzona przez biskupa płockiego 12 marca, a później była dwukrotnie przedłużana. Łącznie czas jej obowiązywania rozciągnął się aż na 11 tygodni.

Pełen tekst dekretu Biskupa Płockiego.

W związku z ogłoszoną dnia 27 maja 2020 roku decyzją władz państwowych dotyczącą zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym oraz w związku z komunikatem Przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego z dnia 27 maja 2020 r., niniejszym odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, z dnia 17 kwietnia 2020 roku (Nr 867/2020).

Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 r. – utrzymuję do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla:

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach obowiązujących zasad sanitarnych.

† Piotr Libera
Biskup płocki
Płock, dnia 28 maja 2020 r.